Bo przecież każdy ma swój kawałek cienia

      Możliwość komentowania Bo przecież każdy ma swój kawałek cienia została wyłączona

Warsztaty kolażu, czyli twórcze wyrażanie siebie za pomocą obrazów

7 listopada 2018 GDYNIA

Prowadząca: Milena Bianga

Milena Bianga

Bo przecież każdy ma swój kawałek cienia”
Warsztaty kolażu, czyli twórcze wyrażanie siebie za pomocą obrazów

Technika kolażu pozwala „malować” każdemu – nawet temu, kto uważa, że nie ma zdolności plastycznych i nie jest artystą. Dzięki niej można wyrazić swoje życie wewnętrzne w formie obrazowej. Nie wszystko da się wypowiedzieć słowami.

Wystarczą nożyczki, klej, trochę kolorowych czasopism i… nasza niczym nie poskromiona wyobraźnia. Pomysły zawsze się znajdą – same zobaczycie. Kolaże można tworzyć nie tylko z elementów wyciętych z gazet, ale także ze starych kalendarzy, torebek na prezenty, papierowych opakowań po herbacie czy ziołach, katalogów, fragmentów map, pocztówek itd.

Baśniowe kolaże wykonane przez prowadzącą warsztat Milenę Biangę, twórczynię „Pracowni CREATIVA. Twórcze rozwiązania”, można obejrzeć tutaj: www.creativa.zone

Temat warsztatu

„Bo przecież każdy ma swój kawałek cienia, brak cienia jest dowodem nieistnienia…”  Grzegorz Turnau (youtu.be/QPDJqQwZmJY)

Cień to nieświadoma część nas, wyparte treści psychiczne, z którymi najchętniej nie mielibyśmy nic do czynienia. Tymczasem wiele szkół psychologii oraz mistycznych tradycji duchowych zgadza się co do tego, że nasza największa mądrość spoczywa ukryta w ciemności. Owszem, trzymanie prawdy o sobie w cieniu daje pewne korzyści – ale są one krótkotrwałe i dużo więcej kosztują niż są warte. Zmierzenie się z ciemną stroną swojej mocy nie jest łatwe, ale efekty tej pracy są niezwykłe cenne. Stajemy się wówczas Całością, zamiast być źle funkcjonującą sumą odszczepionych części. Przestajemy projektować swój Cień na innych ludzi, czyli widzieć w nich to, czego nie chcemy dostrzec w sobie. Skutek? Odkrywamy Dary Cienia: poprawiają się nam relacje z innymi, często również stan zdrowia fizycznego oraz psychicznego i – co równie ważne, a może nawet najważniejsze – odzyskujemy dostęp do źródła naszej kreatywności i wewnętrznej wiedzy. Gdy nauczymy się patrzeć na swój Cień ze współczuciem, przestaniemy się go bać. To tylko ta część nas, która domaga się uznania, że… istnieje. To, że mamy Cień – a każdy go ma – w żadnym razie nie oznacza, że jesteśmy „źli”!

Jeśli my nie wykorzystamy naszego Cienia, to Cień wykorzysta nas”, jak twierdziła Debbie Ford, światowej klasy specjalistka od pracy z Cieniem.

Co będziemy robić na warsztacie?

W bezpiecznych warunkach zadamy sobie samym takie pytania: jakich części siebie nie akceptujemy do tego stopnia, że chciałybyśmy je ukryć przed innymi? Jakie najbardziej nie chciałybyśmy być? Jakie niewygodne emocje, do których trudno nam się przyznać nawet przed sobą, pojawiają się w nas w kontakcie z innymi? Zazdrość? Duma? Poczucie niższości? W jakich sytuacjach te uczucia się wyzwalają?

Zatem weźmy w dłoń nożyczki, klej i trochę obrazków z gazet i zróbmy portret swojego Cienia. Może wyglądać bardzo groźnie, bardzo groteskowo i… bardzo śmiesznie! Dajmy sobie na to pozwolenie. Nawet, jeśli nie wiemy jeszcze o nim zbyt wiele, to jednak coś na pewno przeczuwamy.

Zapewniam czasopisma, z których można stworzyć kolaż, ale zachęcam uczestniczki, aby przyniosły także materiały własne. Dobrze się do warsztatu trochę wewnętrznie przygotować. Przejrzyjcie kolorowe magazyny – jeśli coś Was poruszyło, zachwyciło, ubawiło czy nawet zaniepokoiło – wytnijcie te obrazki i przynieście je ze sobą.

Zapraszam serdecznie!

 

Prowadząca: Milena Bianga
Termin: 7 listopada 2018 (środa,) godz. 17:30-20:30
Miejsce: 81-313 Gdynia  ul. Słupecka 30/1
Cena: 120 zł (w cenie materiały do wykonania kolażu)

Cena Premium: 210 zł (w cenie materiały do wykonania kolażu oraz KOLAŻ w formacie do A3 wybrany przez uczestniczkę w galerii www.creativa.zone)


Kontakt i zapisy:

Prosimy o zgłaszanie uczestnictwa mailem lub telefonicznie (można wysłać SMS-a) i potwierdzenie udziału wpłatą zaliczki (30 zł) do dnia 16 października 2018.

Email: creativa.zone@creativa.zone, madaryam@madaryam.pl
Telefony kontaktowe: Milena Bianga 503 667 605, Małgorzata IRI Jakubowska 607 700 712

Informacje dodatkowe:

Konto bankowe:

Milena Bianga. Pracownia CREATIVA. Twórcze rozwiązania
mBank: 45 1140 2004 0000 3402 3180 5398

Tytuł wpłaty: imię i nazwisko uczestnika, warsztat kolażu 07.11.2018

kategorie